Dziewczyna z Krakowa


"Dziewczyna z Krakowa" nie jest powieścią łatwą, ale chyba po żadnej powieści, której tłem jest wojna nie można oczekiwać, że taka będzie. 


Rita Feuerstahl jest żydówką studiującą w Krakowie prawo. Kierunek studiów nie bardzo ją interesuje, ale pójście na uczelnię, to jedyny sposób, aby wyrwać się z rodzinnej miejscowości. Pewnego dnia Rita poznaje studenta medycyny Ursa. Młodzi zaczynają się spotykać i choć dziewczyna nie jest zakochana, to postanawiają się pobrać. Rita rzuca studia i zostaje panią domu pod czujnym okiem teściowej. Ani mąż, ani życie z nim nie jest jednak tym, o czym marzyła nasza bohaterka. Gdy w ich domu pojawia się dawny przyjaciel Ursa, egzystencja Rity nabiera kolorów. Dziewczyna nawiązuje płomienny romans z Tomaszem, który zostaje jednak brutalnie przerwany. Rita wraca do męża i rodzi mu synka. Wybucha wojna. Urs jedzie na front, Tomasz przepada, a Rita wraz z małym Stefankiem trafiają do getta. Dziewczyna za wszelką cenę próbuje ochronić siebie i chłopca przed tragicznym losem. Jej aryjski wygląd i ludzie, których spotyka na swojej drodze, znacznie poprawiają jej sytuację, ale staje się ona powiernikiem wielkiej tajemnicy, której wyjawienie może zaważyć na losach wojny. 


"Dziewczyna z Krakowa" nie jest pierwszą tego typu powieścią jaką czytam, ale muszę przyznać, że bezpośredni sposób w jaki autor przedstawia nam sytuację bardzo mnie przytłoczyła. Alex Rosenberg nie owija w przysłowiową bawełnę i nie chodzi o to, że epatuje przemocą, on po prostu relacjonuje "co widzi" w sposób prosty, bez ozdobników i bardzo plastyczny. Ganiając nas po całej Europie ukazuje wszystkie odcienie tamtych czasów, a w nich miłość, nienawiść, obojętność, perfidię i bezgraniczną wolę przeżycia. Pokazuje również, że po żadnej stronie nie było tylko dobrych czy tylko złych, a to przecież teraz temat bardzo na czasie ;). 


Serdecznie Wam polecam tę pozycję, ale ostrzegam, mimo iż faktycznie jest to romans i o miłości w różnych jej wydaniach znajdziecie tu wiele, to jednak romans podczas wojennej zawieruchy to zupełnie inny gatunek. Zamiast różu raczej smutek i nostalgia, ale myślę, że warto. Naprawdę ciekawy debiut. 

Pozdrawiam 

K. 


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:





INFORMACJE O KSIĄŻCE
Tytuł: Dziewczyna z Krakowa
Autor: Alex Rosenberg

Data wydania: 6 lutego 2018
Gatunek: Literatura obyczajowa i romans
Wydawnictwo: Edito
Liczba stron: 440 

Ocena Księgozbioru: 
8/10


4 komentarze:

  1. Bardzo chcę przeczytać tą książkę.Miłość rodząca się w trakcie wojny to naprawdę temat, które warto zgłębić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wojna, to temat który opisany w książkach zawsze wprowadza mnie w specyficzny nastrój. Nie oznacza to jednak, że unikam tego typu książek. Na pewno będę miała ją na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele książek z wojną w tle przeczytałam, ale nie przypominam sobie, żeby tak mnie poruszyły opisy tła. Owszem poruszały mnie losy głównych bohaterów, zdarzyło mi się nawet uronić łezkę, ale tło wydarzeń, nie było aż tak dosadne jak tutaj, albo po prostu już tego tak nie odczuwam, bo trochę czasu minęło ;)

      Usuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog