Potęga sugestii. Osobliwa wiedza o zdolnościach mózgu do zwodzenia, zmieniania i uzdrawiania

Czy interesowało Was kiedyś, dlaczego ludzie zachowują się w taki, a nie inny sposób? Dlaczego gdy my panicznie boimy się iść do dentysty nasi znajomi mówią, że to relaksujące (tak mam takich znajomych)? Czemu gdy nam podoba się coś umiarkowanie, inni „pieją” nad tym z zachwytu? Powiecie kwestia gustu, ale czy na pewno? 
Erik Vance uprawia dziennikarstwo naukowe. Jak przeczytamy na jego stronie internetowej jego praca koncentruje się na ludzkim elemencie nauki. W swojej książce „Potęga Sugestii. Osobliwa wiedza o zdolnościach mózgu do zwodzenia, zmieniania i uzdrawiania.” odkrywa przed nami najgłębsze zakamarki naszego umysłu. Wyjaśnia mechanizmy działania i reakcji naszej głowy. Prezentuje nam możliwości o jakich większość z nas nie ma pojęcia. Wszystko to, choć poparte wynikami badań poważnych naukowców, podane jest w bardzo przystępny sposób. Sam autor nie poprzestaje tylko na rezultatach cudzych obserwacji. Robi z siebie królika doświadczalnego w każdym omawianym przez siebie temacie, w związku z tym prócz poddawania się hipnozie, daje się razić prądem, jak również pozwala rzucić na siebie klątwę profesjonalnemu brujo
Mercado Sonora z zewnątrz wygląda jak każde ruchliwe targowisko stolicy Meksyku. Betonowa budowla, jarzeniowe oświetlenie, stosy piñatas (tanich podróbek markowych dżinsów), rzędy manekinów w quinceañeras […] wyglądających niczym armia pozbawionych głów disneyowskich księżniczek. Kiedy się jednak zagłębi w ten galimatias, za workami z siemieniem dla ptaków, klatkami z drobiem oraz stertami suszonej papryki odkryje się bazar brujo. Diademy i spaidermeni ustępują miejsca suszonym wężowym skórom i łbom kojotów. Zamiast tanich plastikowych zabawek są tu upiorne, osmolone lalki używane do przywoływania złych duchów. Na każdym straganie można kupić specjalną maść, otrzymać błogosławieństwo, a czasem zniszczyć wroga. Krótko mówiąc to miejsce zaspokaja potrzeby magii.”

W książce znajdziecie dogłębne wyjaśnienie na czym polega fenomen placebo, ale też odkryjecie jego „złego brata bliźniaka” nocebo. Poznacie definicję fałszywego wspomnienia i dowiecie się jakie mogą być konsekwencje pojawienia się takiego wspomnienia np. u świadków przestępstwa lub polityków. 

„Potęga sugestii” to nie tylko ciekawie napisana książka, to również małe kompendium wiedzy na temat zdolności naszego mózgu do samoleczenia, oszukiwania siebie a także pomocy w chociażby uzyskaniu właściwej wagi (ale nie róbcie sobie złudnych nadziei nie znajdziecie tam przepisu na dietę cud ;). Osobiście zgłębiałam ją z wielkim zafascynowaniem i z tego miejsca chciałam przeprosić wszystkich moich znajomych, że w trakcie jej czytania nie byli w stanie porozmawiać ze mną o niczym innym, bo każdy temat tak czy inaczej kończył się cytowaniem tej pozycji. 

Pozdrawiam
K. 


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:
INFORMACJE O KSIĄŻCE 

Tytuł: Potęga sugestii. Osobliwa wiedza o zdolnościach mózgu do zwodzenia, zmieniania i uzdrawiania 
Autor: Erik Vance 
Data wydania: 17 stycznia 2018 
Gatunek: Nauki społeczne 
Wydawnictwo: Burda Książki 
Liczba stron: 288 

Ocena Księgozbioru: 
9/10

8 komentarzy:

 1. Świetnie, że książka tak bardzo Ci się podobała. Jednak ja się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama nie wiem czy się skuszę. Może kiedyś... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. zainteresowałaś mnie tą książką :) i okładka jest świetna :P będę ją miała na oku, i sięgnę po nią jak na nią trafię :P
  pozdrawiam
  cherryladyreads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj okładka jest mocno psychodeliczna ;). Polecam :)

   Usuń
 4. Tak! Bardzo lubię czytać o takich 'tajnikach' ludzkiego umysłu. Jest jeszcze tyle rzeczy o których nie wiemy, na tyle pytań nie ma odpowiedzi - więc z ogromną przyjemnością poszerzę swoją wiedzę:) Zawsze wciągam wszystkie filmy dokumentalne na te tematy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to bardzo pasjonujące zagadnienie. Mimo, iż temat jest mi bliski to i tak autor zaskoczył mnie w wielu miejscach.

   Usuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog