Gra o wszystko


Jak to często w takich sytuacjach bywa, niedawana premiera filmu „Gra o wszystko” okazała się być dobrym pretekstem do ukazania się w naszym kraju również pierwowzoru historii, czyli książki pod tym samym tytułem. Jak możemy przeczytać w wielu materiałach reklamowych, bohaterką  jest Molly Bloom, kobieta znana w showbiznesie jako „Księżniczka Pokera”. Jednak zanim do tego doszło wiele rzeczy musiało po sobie nastąpić.

Molly miała szczęście urodzić się w bardzo dobrej rodzinie, gdzie ciężka praca i mocny kręgosłup moralny nikomu nie były obce. Gdy każdy z jej braci odniósł znaczący sukces, czy to sportowy czy naukowy, pochodzenie Molly stało się być jednocześnie jej przekleństwem. Presja jaką odczuwała, nakazała jej opuścić rodzinne gniazdo i szukać własnej drogi na szczyt. Takim sposobem przyszła „księżniczka” trafiła do Los Angeles.

Miasto Aniołów - pewnie nie ma na  świecie drugiego miejsca, które jednocześnie dawałoby  taką nadzieję, a z drugiej strony było tak bezlitosne. Molly wiedziała, że zasada „win or die”  tyczy się również jej i tylko ciężka praca może ją do czegoś doprowadzić. Tym sposobem zaczynając jako kelnerka w ekskluzywnych restauracjach, zdobywała kolejne znajomości i pięła się po szczeblach kariery. Mimo wyczerpania i ciągłego poniżania, zaciskała zęby i parła przed siebie, nie zapominając jednak o zasadach jakie wpoili jej do głowy rodzice. Osobisty urok i pracowitość, sprawiły, że została dopuszczona do współorganizowania ekskluzywnych, zamkniętych spotkań pokerowych. 


Uczestnikami tych spotkań były najważniejsze postacie showbiznesu jak Tobey Maguire czy Leonardo DiCaprio. Zadaniem Molly było przede wszystkim maksymalnie udobruchać każdego z graczy. Nikt nie mógł za dużo stracić (dlatego nie zapraszano zawodowców), liczyła się natomiast dyskrecja, prestiż (znane osobistości) i ekskluzywna obsługa (hotele, jedzenie, dziewczyny, szybka wypłata). Okazało się, że Molly do organizowania tego typu imprez oraz poruszania się w świecie sławy, pieniędzy, jak i na granicy prawa, jest po prostu stworzona, a specyficzni klienci mogą stać się źródłem niesamowitych dochodów. Jej życie zaczęło przypominać jedną wielką partię pokera, w której najtrudniejszą decyzją bywa ta o odejściu od stołu.

"Pragnęłam lepszego życia, wielkiej przygody, lecz nikt ot tak by mi tego nie podarował. Nie miałam tyle szczęścia co moi bracia. Czekałam na swoją szansę i coś mi mówiło, że w końcu ją dostanę. Przez myśl przemknęły mi proste, lecz głębokie słowa Alicji z książki Lewisa Carrolla:
„Mogłabym powiedzieć, kim byłam wczoraj, ale od tego czasu musiałam się już zmienić wiele razy”

Wiedziałam, że po dzisiejszym wieczorze już nigdy nie będę tą samą osobą co kiedyś."


Historia pokerowej księżniczki przypomina wiele innych historii z cyklu „od zera do milionera”, ale mimo to wzbudziła we mnie ciekawość. W dużej mierze dlatego, że to właśnie Molly Bloom jest autorką książki oraz głównym narratorem tej powieści. Jak sądzę dzięki temu dużo miejsca w książce poświęcone zostało różnym refleksjom i głębszym przemyśleniom. Dotyczą one podejmowanych przez Molly decyzji, oraz  sposobu działania i myślenia gwiazd, które gościła przy swoim stole. Dostrzega ich ułomność, bawi się nią i wykorzystuję. Jednocześnie z perspektywy czasu zauważa, że również ją nie ominęło uzależnienie od gry, mimo że nie uczestniczyła w niej osobiście. Zasady, którymi się kierowała, empatia, gdzieś powoli zanikają, za to pojawiają niepokój i ciągły brak spełnienia. Po raz kolejny możemy się przekonać, że wszystko ma swoją cenę. 


Większość książki poświęcona jest kolejnym pokerowym spotkaniom, wyjazdom i imprezom. Poznajemy nowych graczy, nowe miejscówki, doświadczamy kolejnych luksusów, w których główna bohaterka się pławi. Miałem nadzieję na bardziej rozbudowany wątek kryminalno-policyjny, (wszystko przez te trailery do filmu ;) dlatego też trochę się rozczarowałem, że został on potraktowany po macoszemu. Tym bardziej, że w sumie do tej pory nie rozumiem powodów „prawnych”, dla których cała historia skończyła się tak jak się skończyła.To wszystko jest napisane, może nie w rewelacyjnym i trzymającym w napięciu, ale bardzo przystępnym stylu, tak że nawet laicy pokera powinni połapać się w wszelkiego rodzaju niuansach. Po lekturze nadal mam ochotę na zapoznanie się z wersją kinową i to chyba najlepiej świadczy o tej publikacji.

Pozdrawiam

T

P.S. Za zdjęcia dziękuję @ale.dzien, zapraszam do obserwowania profilu na instagramie.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:INFORMACJE O KSIĄŻCE

Tytuł: Gra o wszystko
Autor: Molly Bloom
Data wydania: 8 stycznia 2018
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Liczba stron: 240

Ocena Księgozbioru:
6/10


12 komentarzy:

 1. Nie moja bajka, więc spasuje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha, no chyba nie do końca, bo widzę że w temat zagrań pokerowych nie jest Ci obcy ;)

   Usuń
 2. Na pewno nie jest to tytuł, po który sięgnęłabym w pierwszej kolejności :) Sama historia wydaje mi się być doskonałym przerywnikiem, w sam raz, jeśli potrzebujemy czegoś na raz, tak dla relaksu. Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, książka nie należy do długich tak więc można ją potraktować jako szybki, luźny przerywnik.

   Usuń
 3. Nawet nie wiedziałam że ten film powstał na podstawie książki, dobrze że jeszcze nie oglądałam bo wiadomo że - najpierw książka, potem film :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie oglądałem jeszcze filmu i bardzo mnie ciekawi, czy tam również tak pobieżnie potraktowany został wątek konfliktu Molly Bloom z prawem.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Szczególnie dla osób zainteresowanych życiem Hollywood od podszewki.

   Usuń
 5. Widziałam zwiastuna :D Zapowiada się ciekawie pod względem fabuły. Dosyć oryginalna jak dla mnie :)
  Z chęcią zapoznam się i z książką i z filmem.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie zwiastun również był impulsem do zapoznania się z tematem :D Ciekawy jestem jak zostali przedstawieni w filmie aktorzy, którym w książce trochę się oberwało.

   Usuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog