Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford.


Cytując acculturated.com “Before the Kardashians, There Were the Mitford Sisters”. Niepoprawne skandalistki, bezkompromisowe, piękne i bogate (choć z tym akurat to różnie bywało) arystokratki, które w czasach II Wojny Światowej znał cały świat do dnia dzisiejszego budzą w Anglii skrajne uczucia. 

źródło: https://acculturated.com/mitford-sisters/
„Przyklejone im etykietki (…): Pisarka, Włościanka, Faszystka, Nazistka, Komunistka i Księżna. (…) Nancy (…) zyskała sławę, jako pisarka, a stworzone przez nią w latach czterdziestych powieści Pogoń za miłością i Miłość w zimnym klimacie należą do ukochanych klasyków literatury angielskiej. Pamela ze swoją wiejską hodowlą kur (…). Diana, największa piękność swojego pokolenia, ze spokojem porzuciła sosjetę i męża dla przywódcy Brytyjskiej Unii Faszystów, sir Oswalda Mosleya. Unity, poczęta w kanadyjskim mieście o nazwie Swastika, została gorliwą nazistką i bliską towarzyszką Adolfa Hitlera. Jessica uciekła z kolegą komunistą, Esmondem Romillym, siostrzeńcem (i rzekomym synem) Winstona Churchilla, (…) Deborah została kasztelanką Chatsworth House, przepysznej siedemnastowiecznej rezydencji rodu Devonshire, a swój gabinet zapełniła pamiątkami po Elvisie Presleyu.”
Oto bohaterki książki Laury Thompson pt.: „Siostry”. Nie ulega wątpliwościom, że siostry miały fascynujące życie i choć ich poglądy polityczne mogą być mocno dyskusyjne to historie ich życia czyta się z zapartym tchem. Wiecznie rywalizujące, zazdrosne o siebie nawzajem jednocześnie motywowały się i wspierały, nienawidziły i kochały. Nie bardzo interesowało je, co świat o nich pomyśli, prowokowały swymi wypowiedziami i zachowaniem. 

„Bycie znienawidzoną nie ma dla mnie absolutnie żadnego znaczenia”
Na kartach książki prócz rodziny Mitfordów pojawiają się takie osobistości jak przywołani tu już Winston Churchill i Adolf Hitler, ale również John Betjeman, Evelyn Waugh czy Bryan Guinness (tak, z tych Guinnessów ;)). 
Niestety odnoszę nieodparte wrażenie, że autorka nie wzięła pod uwagę, iż można nie znać losów rodziny Mitfordów. Muszę się Wam przyznać, że ja właśnie jestem taką osobą i przez pół książki czułam się jak dziecko we mgle. Przysłowiowy „groch z kapustą” to mało powiedziane, liczne powtórzenia, odniesienia, porównania do postaci z książek napisanych przez Nancy czy Jessice i skróty myślowe powodowały u mnie nie małą frustrację. W połowie książki przeprowadziłam wręcz mały reacherch w Internecie (niestety nie znajdziecie zbyt wielu informacji w języku polskim na temat sióstr Mitford) co troszeczkę ułatwiło dalszą lekturę. Kolejną rzeczą, która w książce mi się nie spodobała jest fakt używania przez autorkę wielu francuskich zwrotów, które nie zostały przetłumaczone w przypisach. Może pani Thompson nie sądziła, że jej książka będzie przetłumaczona na inne języki, a znajomość języka francuskiego w Anglii jest nagminna, ale w Polsce chyba nie do końca. Na początku sama sobie tłumaczyłam te zwroty natomiast później z tego zrezygnowałam, bo strasznie wybijało mnie to z rytmu czytania. 

źródło: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2770837/Two-friends-Hitler-one-eloped-cousin-attempted-suicide-eldest-acclaimed-novelist-As-Mitford-sister-dies-lives-far-scandalous-Downton-Abbey-plot.html
Niemniej jednak serdecznie zachęcam Was do zapoznania się z biografiami sióstr Mitford. Ja osobiście jestem tak zafascynowana, że już wpisałam na swoja listę ”do przeczytania” książki autorstwa Nancy. 

Pozdrawiam
K.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:

INFORMACJE O KSIĄŻCE

Tytuł: Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford. 
Autor: Laura Thompson
Data wydania: 24 listopada 2017
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 408

Ocena Księgozbioru:
7/1014 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa tej książki i pewnie ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już człowiek się ogarnie kto jest kim i przyzwyczai do stylu autorki to historia naprawdę wciąga :)

   Usuń
 2. Nie przepadam za biografiami, więc chyba się nie zdecyduję.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety też byłabym "dzieckiem we mgle" w przypadku tej historii, więc raczej ją sobie odpuszczę ;)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historii nie ma co sobie odpuszczać, bo jest bardzo interesująca, ale po tą pozycję warto sięgnąć w następnej kolejności :)

   Usuń
 4. Miałam na oku te książkę, ale się nie zdecydowałam i chyba jeszcze poczekam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O ile Kardashianki nie interesują mnie kompletnie to muszę przyznać że ta książka zapowiada się ciekawie. Nigdy nie słyszałam o siostrach Mitford ale z chęcią zapoznam się z tematem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. heheh myślę, że autorowi tego cytatu chodziło o porównywalny rozgłos, niż o cokolwiek innego ;). Historia jest naprawdę bardzo ciekawa, sama zamierzam pogłębić swoja wiedzę w tym temacie.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej historii...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli znajdę czas to chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog