Śniadanie mistrzów


Pod koniec zeszłego roku i na początku obecnego nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazały się reedycje trzech dzieł Kurta Vonneguta (wydawnictwo zapowiedziało już wydanie kolejnej pozycji, wszystkie one mają wspólny motyw obwoluty skrywającej okładki w żywych kolorach utrzymanych w tej samej tonacji kolorystycznej, dzięki czemu będą ozdobą każdej biblioteczki). Jakiś czas temu Tomek pisał Wam o swojej kupce wstydu recenzując „Kocią kołyskę”, ja dziś natomiast chciałam Wam przedstawić jedną z moich 100 pozycji, które muszę przeczytać przed śmiercią a mianowicie „Śniadanie mistrzów, czyli żegnaj, czarny poniedziałku!”. Po raz pierwszy wydana w 1973 roku satyra na amerykańskie społeczeństwo jest równie aktualna w roku 2019 i dotyczy nas wszystkich. Pod przykrywką dość lekkiej historyjki poprzeplatanej własnoręcznie wykonanymi ilustracjami Vonnegut przemyca obraz nas ludzi skupionych wyłącznie na sobie, posiadających pewną świadomość, mimo to jednak pędzących ku zagładzie. 

„Jakiś czas jechali w milczeniu a potem kierowca znów trafił w sedno. Wie – powiedział – że jego ciężarówka zmienia atmosferę w trujący gaz i że planetę pokrywają nawierzchnią, żeby jego ciężarówka mogła wszędzie przejechać.
- I w ten sposób popełniam samobójstwo – zakończył” 

O nic nie dbamy, na nikim nam nie zależy, żyjemy w wielkiej bańce ułudy, która nadymana naszym ego wcześniej czy później pęknie z wielkim hukiem. I choć powieść Vonneguta pozwoli się uśmiechnąć niejednemu czytelnikowi to w końcowym rozrachunku nie będzie nam do śmiechu jeśli nadal będziemy postępować tak jak postępujemy. 

Przerażający jest fakt, że blisko 50 lat po wydaniu „Śniadania mistrzów” jest ono nadal aktualne, co świadczy o tym, że my jako społeczeństwo nadal niczego się nie nauczyliśmy. 

Gorąco polecam. 

Pozdrawiam
K. 

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:INFORMACJE O KSIĄŻCE 

Tytuł: Śniadanie mistrzów 
Autor: Kurt Vonnegut 
Data wydania: 11 marca 2019 
Gatunek: Literatura piękna 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Liczba stron: 336 

Ocena Księgozbioru: 

9/10

10 komentarzy:

 1. Słyszałam, że ten autor ma specyficzne książki i dlatego jestem zainteresowana jego twórczością. Lubie sięgać po książki, które zostały wydane kilkanaście lat temu i nadal potrafią zainteresować współczesnego czytelnika. Krótko ujmując jestem ciekawa ,,Śniadania mistrzów".

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, styl jest bardzo specyficzny, musisz koniecznie po nie sięgnąć :)

   Usuń
 2. Jak najbardziej, jestem ciekawa tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. To i u mnie jedna z pozycji, które na pewno chcę przeczytać. Ale kurcze, tyle pojawia się świetnych nowości, że kiedy czytać klasykę, ja się pytam? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahahaha to dopiero jest pytanie, ja staram się wciskać pomiędzy, ale nie zawsze wychodzi :)

   Usuń
 4. Będę ją miała na uwadze. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  https://zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Do "setki przed śmiercią" dopisana. Jako sto pierwsza. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog