Na tropie mordercy


Literatura faktu to jeden z gatunków, które bardzo lubię i staram się, co jakiś czas po nie sięgać. „Na tropie mordercy” wpisuje się doskonale w gatunek non-fiction, true crime. 


Zaginięcie, o którym mowa w „Na tropie mordercy” miało miejsce w 2012 roku i szerokim echem rozniosło się po Szwecji gdyż poszukiwanym był Göran Lundblad milioner i właściciel ziemski. Od samego początku, osoby odpowiedzialne za zaginięcie były w kręgu podejrzanych, jednak trudno było dowieść policji, co tak naprawdę się stało. Pomocna w sprawie okazała się być Theresy Tang, szefowa organizacji Missing People, której udało się podstępem uzyskać wyznanie mordercy i tym samym po dwóch latach zamknąć sprawę Görana Lundblada, zmieniając kategorię czynu na zabójstwo. 


Gdy otrzymałam propozycję recenzji tej książki nie słyszałam wcześniej o tej sprawie, choć jej finał miał miejsce cztery lata temu. Więc w sumie nie tak dawno. Na ogół, sięgając po literaturę faktu, miałam zarys i pobieżnie wyrobione zdanie na temat wydarzeń, o których czytałam. Tu zaczynałam od samego początku. 


Muszę przyznać, że Jaokim Plamkvista doskonale poprowadził mnie w dość zagmatwany świat dziwnej, a wręcz chorej miłości, która w powiązaniu z chciwością i rządzą pieniądza doprowadza do rodzinnej tragedii. Znam wielu czytelników, którzy nie sięgają po gatunek non-fiction i jeśli jesteś jednym z nich, a lubisz kryminały, to z całą pewnością ta książka jest dla Ciebie. Dziennikarstwo śledcze, jakim zajmował się Jaokim Plamkovist i w którym jest dobry, sprawia również, że książkę czyta się naprawdę doskonale i szybko. Wydaje się, że autor doskonale wkradł się w zakamarki umysłu obwinionych i krok po kroku przedstawiał nam motywy oraz emocje, jakie nimi kierowały. Dodatkowo w książce przedstawiono realia życia w małym miasteczku, oraz zagmatwane relacje rodzinne i sąsiedzkie. Mimo, że na początku miałam problem z zapamiętaniem tych wszystkich dziwno brzmiących miejsc i nazwisk, to jednak w pewnym momencie wszystko układało się w całość. 


Dużym atutem tej książki jest również to, że autor wprowadza nas w realia prawne Szwecji, które różnią się znacząco od naszych. Dzięki temu rozumiemy, dlaczego policja w pewnych kwestiach musiała wstrzymać swoje czynności. Spotkałam się z opinią, że za szybko wyjaśnia się, kto jest odpowiedzialny za zniknięcie głowy rodu, jednak to nie jest thriller czy kryminał. To oparta na faktach relacja dziennikarza Jaokima Plamkovista i bohaterki tej historii Theresy Tang.

Pozdrawiam
A.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy: INFORMACJE O KSIĄŻCE 
Tytuł: Na tropie mordercy 
Autor: Joakim Plamkvista
Data wydania: 9 maja 2018 
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: Burda Książki
Liczba stron: 350
Ocena Księgozbioru:
7/10

6 komentarzy:

 1. Mam w planach tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię książki parte na faktach. Wydaje mi się, że ta również trafia w mój gust i na pewno po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie książki polecasz? JA jeszcze mam w planach książki Wydawnictwa Od Deski Do deski

   Usuń
 3. lubię książki oparte na faktach i opisujące tajemnicze zbrodnie czy dochodzenia policji więc książka wydaje się być idealna dla mnie. A o sprawie też nic nie słyszałam, ale chętnie przeczytam :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu przyjemnie się czytało gdyż historia nieznana więc nie miałam wyrobionego zdania na temat opisanych wydarzeń.

   Usuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog