Nieznana terrorystka


Czy zastanawialiście się jak to jest obudzić się pewnego dnia i być na czołówkach wszystkich gazetach oraz we wszystkich wiadomościach? Prawdopodobnie zależałoby to od newsa, w którym jesteście głównym bohaterem. 

Gina Davies znana, jako Doll, to tancerka erotyczna. Zarobione w ten sposób pieniądze odkłada na zakup własnego mieszkania oraz na markowe ciuchy. Pewnego dnia poznaje przystojnego mężczyznę. Spotkanie kończy się upojną nocą w jego mieszkaniu, po której to młody mężczyzna znika zostawiając kartkę z numerem telefonu. 


W Sydney na stadionie policja znajduje bomby. Okazuje się, że za podłożenie ładunku mundurowi ścigają kochanka Giny. Gdy w telewizji pojawia się wzmianka o poszukiwaniu terrorystów dziewczyna widzi na ekranie telewizora swoją podobiznę wraz z młodym mężczyzną. Zdjęcie jest niewyraźne, lecz pewien wypalony dziennikarz rozpoznaje na nim Doll, tancerkę z klubu erotycznego. Chcąc ratować swoją karierę robi o niej reportaż. Choć Giny pada ofiarą poszlakowego, do tego zmanipulowanego reportażu, to wie, że nikt nie uwierzy w jej niewinność. 
„Nietzsche napisał kiedyś, że nie jest człowiekiem, tylko dynamitem. Była to metafora marzyciela. Dzisiaj każdego dnia ktoś gdzieś staje się dynamitem. Tacy ludzie to jednak nie metafory. To żywe trupy, podobnie jak ci, którzy ich otaczają. Rzeczywistości nigdy nie tworzyli realiści, tylko marzyciele, tacy jak Jezus czy Nietzsche.” 

Książka „Nieznana terrorystka” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Richarda Flanagana. Z całą pewnością jego styl odbiega od autorów, których podczytywałam dotychczas. W swojej książce doskonale analizuje losy niewinnie oskarżonej kobiety, której życie nie rozpieszczało. Pokazuje nam zaszczucie i strach jaki towarzyszy Ginie. Przedstawia nam również świat mediów i jego siłę. Manipulacje i rozgrywki jakich jesteśmy świadkami, to nie wymyślona przez autora fabuła, to życie. Tak naprawdę Flanagan odkrywa przed nami mechanizm działania informacji, który towarzyszy nam każdego dnia. Sama historia nie jest skomplikowana jednak dzięki barwnemu i plastycznemu językowi czyta się ją z zapartym tchem. Autor umiejętnie dozuje napięcie, poprzez dokładne opisy, tak by czytelnikowi nic nie umknęło. Strach przelany na karty książki jest namacalny. Bardzo łatwo jest nam odwzorować wszystkie uczucia, o których pisze autor, gdyż terroryzm i związane z nim doświadczenia są obecne w naszym życiu. 


„Nieznana terrorystka” to tak naprawdę doskonała lecz niepokojąca analiza tego co nas otacza. 

Co do samego wydania. Książka ma twardą oprawę, więc doskonale sprawdza się jeśli chodzi o wygodę przy czytaniu. Z tego, co widziałam wszystkie książki tego autora wydane przez Wydawnictwo Literackie opatrzone są sztywną obwolutą. Sądzę, że jest to również gratka dla fanów Richarda Flanagana, gdyż książki dzięki temu doskonale prezentują się na półce.

Pozdrawiam
A.Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:
Znalezione obrazy dla zapytania Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie


INFORMACJE O KSIĄŻCE 

Tytuł: Nieznana terrorystka 
Autor: Richard Flanagan 
Data wydania: 14 lutego 2018 
Gatunek: Literatura piękna 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 336 

Ocena Księgozbioru:

7/10

17 komentarzy:

 1. Książka jawi się, jako wartościowa, realistyczna i ponadczasowa lektura, więc chętnie ją przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. O tym autorze trochę już słyszałam i planuję poznać jego twórczość. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już sam tytuł mnie mocno zaintrygował. Nie słyszałam o autorze a chętnie przeczytam "Nieznaną terrorystkę". Losy erotycznej tancerki mnie bardzo zaciekawiły!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również zaintrygował tytuł. Mam nadzieję że będziesz pod wrażeniem lektury.

   Usuń
 4. bardo wartościowa i intrygująca książka :)
  obserwuję i zapraszam do mnie
  recenzjebynikaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie kojarzę nazwiska autora. Chętnie zapoznam się z czymś nowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamierzam sięgnąć po inne pozycje autora gdyż słyszałam że są naprawdę dobre.

   Usuń
 6. Mam tę ksiażkę i jestem w trakcie czytania. Jest naprawdę dobra!
  pozdrawiam
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciesze się że książka również Tobie przypadła go gustu.

   Usuń
 7. Recenzja interesująca i po jej przeczytaniu ma się ochotę zagłębić w lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Złudne jest marzenie o tym, że pieniądze pozwolą odmienić życie i naprawić stare błędy. Nawet Czarna Wdowa może mieć trudności z oswobodzeniem się z pajęczej sieci utkanej z oszustw i pomówien. To nie jest książka akcji w stylu Ludluma i bardzo dobrze, bo nie dostrzegłbym wtedy dosc wyraźnie problemu prostej, zwykłej kobiety. Polecam tę bardzo dobrą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Zdzisławie zgadzam się z Panem w całej rozciągłości.

   Usuń
 9. Ciekawa jestem jak mnie by się spodobała ta książka (lub nie)?!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog