Serce królowej


W sierpniu zeszłego roku recenzowałam dla Was Pieśń Królowej (obecnie nominowana w plebiscycie książka roku 2017 portalu lubimyczytac.pl w kategorii powieść historyczna). Była to pierwsza część trylogii o Eleonorze Akwityńskiej nazywanej królową tysiąclecia i najwybitniejszą kobietą XII-wiecznej Europy. 


Dziś chciałabym Wam zaprezentować drugi tom pod tytułem „Serce królowej”. Tych, którzy nie czytali pierwszej części muszę ostrzec, że będę zdradzać pewne elementy fabuły, więc jeśli jesteście zainteresowani tą historią, nie czytajcie dalej ;).


Poprzednia część kończy się w momencie gdy Alienor przestaje być królową Francji i postanawia sama wybrać sobie drugiego męża. Wybór pada na młodszego od niej Henryka, hrabiego Andegawenii, który walczy o koronę Anglii. W 1145 r. Henryk zasiada na tronie, a Alienor zostaje koronowana na królową. I choć tym razem wydaje się, iż nasza bohaterka trafiła dobrze a małżeństwo jest udane, to jednak z biegiem czasu nikt nie jest już tego taki pewien. Henryk, który wydawał się być całkowitym przeciwieństwem Ludwika również nie jest skłonny dzielić się z Eleonorą władzą. Nie ufa jej i nie jest jej wierny, a w momencie gdy przestaje być ona zdolna rodzic kolejnych dziedziców w ogóle „odstawia ją na boczny tor”. Jednak Alienor nadal marzy o czymś więcej niż tylko rola żony i matki, przez co zostaje uwikłana w konflikt, którego konsekwencje mogą zaważyć na całym jej życiu i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. 


W tej części autorka oprócz przedstawienia mechanizmów władzy i sposobu w jaki traktowane były kobiety w XII w. poświęca dużo czasu na przedstawienie nam dnia codziennego głównej bohaterki. Eleonora z młodej dziewczyny na naszych oczach przekształca się w dojrzałą kobietę. Dużo łatwiej panuje nad emocjami, ale nadal musi ponosić konsekwencje swoich wyborów, walczyć o swoją niezależność i prawo do własnego zdania. 

Gorąco polecam wszystkim fanom beletrystyki historycznej, a wszystkich „nie fanów” zachęcam do sięgnięcie po tę pozycję, bo warto. A ja czekam na trzeci i ostatni już tom z tej serii. 


Pozdrawiam

INFORMACJE O KSIĄŻCE 

Tytuł: Serce Królowej 
Cykl: Eleonora Akwitańska (tom2) 
Autor: Elizabeth Chadwick 
Data wydania: 5 września 2017 
Gatunek: historyczna 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Liczba stron: 464 

Ocena Księgozbioru: 
7/10

11 komentarzy:

 1. Nie znam tego cyklu, ale możliwe, że za jakiś czas poznam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam co prawda pierwszej części a szkoda, bo wydaje się ciekawa. Na pewno zapiszę sobie tę książkę godną do przeczytania, tym bardziej zmotywowała mnie Twoja dość wysoka ocena :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zaczęcie od pierwszej części, lepiej jesteśmy w stanie zrozumieć główną postać.

   Usuń
 3. Nie dla mnie ta pozycja, chociaż tak bardzo polecasz to ja niestety nie widzę się w tych klimatach.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogpot.de

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam! Już zapisałam sobie tytuł

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog