Pieśń królowej


Od pierwszej przeczytanej, właściwie przez przypadek, książki Philippy Gregory (które gorąco polecam) jestem wielką fanką książek historycznych,  które w sposób fabularyzowany, opisują losy wielkich kobiet często niedocenianych i pomijanych na kartach historii. „Pieśń królowej” to pierwsza z części opisująca życie takiej właśnie kobiety.
Eleonora Akwitańska została uznana przez magazyn Time za jedną z najbardziej wpływowych kobiet minionego tysiąclecia. Nazywana również królową tysiąclecia i najwybitniejszą kobietą XII-wiecznej Europy urodziła się ok. 1122 r. jako księżniczka Akwitanii. Była królową Francji i Anglii. Eleonorę (w książce nazywaną Alienor) poznajemy w wieku lat trzynastu w pierwszym z przełomowych momentów jej życia, a mianowicie w chwili śmierci jej ojca. Młoda dziedziczka staje się łakomym kąskiem dla wielu chętnych posiąść władzę nad nią i jej majątkiem. Ostatecznie wybór pada na Ludwika VII Młodego następcę króla Francji. Starszy o dwa lata chłopak był drugim synem Ludwika VI Grubego przeznaczonym do stanu duchownego. Niestety nagła śmierć jego starszego brata Filipa zmienia jego sytuację diametralnie i stawia go w roli, do której nikt go nie przygotował. Wkrótce młoda para zasiada na Francuskim tronie. Początkowa sielanka szybko zmienia się w rozczarowanie. Ludwik nie jest w stanie sprostać wymaganiom inteligentnej, wykształconej i ambitnej kobiety. Król Francji okazuje się być bezradnym, podatnym na wpływy dewotem, żądającym od swojej małżonki tylko jednej rzeczy - dziedzica. Ale Alienor woli przestać być królową Francji niż zrezygnować z siebie i swojego dziedzictwa.
Elizabeth Chadwick w bardzo przystępny sposób wprowadza nas w świat fascynującej kobiety, która już ponad 800 lat temu potrafiła o siebie zawalczyć i postawić na swoim. Dzięki swojemu sprytowi i odwadze potrafiła sama kierować swoim losem pomimo, iż w czasach, w których żyła kobiety nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Już nie mogę doczekać się drugiej część, niestety trochę przyjdzie mi poczekać, ale myślę, że będzie warto.
Sądzę, że „Pieśń królowej” przypadnie do gustu miłośnikom książek historycznych.
Pozdrawiam

INFORMACJE O KSIĄŻCE
Tytuł: Pieśń Królowej


Cykl: Eleonora Ekwitańska (tom1)Autor: Elizabeth ChadwickData wydania: 24 stycznia 2017
Gatunek: historyczna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 448
Ocena Księgozbioru:

7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog