BelgraviaZapewne wielu z was słyszało o kostiumowym serialu Downton Abbey. Scenarzysta tego wielokrotnie nagradzanego serialu popełnił książkę pod tytułem Belgravia.
Belgravia to ekskluzywna dzielnica mieszkaniowa położona w środkowej części Londynu. Nim jednak znajdziemy się w samym sercu XIX wiecznej angielskiej socjety zostaniemy zaproszeni na bal w Brukseli, który odbył się w przededniu bitwy pod Waterloo. Na rzeczonym balu pojawia się dostawca wojskowy James Trenchard wraz ze swoją żoną i przepiękną córką Sophie. Choć większość towarzystwa jest cokolwiek zbulwersowana ich obecnością to nie jest ona przypadkowa. O zaproszenie dla Sophie i jej rodziny osobiście wystarał się przyszły hrabia Bellasis. Bal zostaje przerwany a młodzi oficerowie w mundurach galowych wyruszą na pole bitwy, z którego wielu już nie wróci, a wraz z nimi na długie lata pochowane zostaną tajemnice, które zaważą na losach wielu ludzi.

Ćwierć wieku później naszym oczom ukazuje się wspomniana już Belgravia ze swymi nowo wybudowanymi ogromnymi rezydencjami. Epatuje swoim przepychem, choć hermetyczność wyższych sfer powoli zanika. Jej szczelność puszcza pod naporem nuworyszy, którzy wkradają się do niej z każdej strony dzięki swym pieniądzom. To rozluźnienie sprzyja spotkaniom, podczas których stare tajemnice tylko czyhają na dogodną okazję by wypłynąć na światło dzienne. Jedna z tych tajemnic połączy już na zawsze rodzinę Trenchardów i Bellasisów.  
W blasku diamentowych kolii i pod płaszczykiem dobrych manier skrywają się zawiść, próżność i chciwość, tak silne, że mogą doprowadzić do zbrodni. Ale jest też prawdziwa miłość, dobroć i bezinteresowność. Wszystko barwne i ciekawe. Intryga wciąż plącze się i zmienia tropy zataczając coraz szerszy krąg. To co na początku wydaje się czarne wcale czarne być nie musi. Z wielką przyjemnością przebijałam się przez kolejne salony, choć czasem trzeba było też zajrzeć do robotniczej dzielnicy. Zdecydowanie polecam, aczkolwiek głównie paniom, obawiam się, że panowie mogliby nie docenić tej historii.  
Pozdrawiam
K

INFORMACJE O KSIĄŻCE
Tytuł: Belgravia
Autor: Julian Fellowes
Data wydania:28 wrzesień 2016
Gatunek: historyczna
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 464
Nominacje: Książka Roku Lubimyczytać.pl (2016)
Ocena Księgozbioru:

7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Ksiegozbiór , Blogger
blog
blog